W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Energetyczne puzzle

Na pewno ten rekord nie zelektryzuje naszego społeczeństwa tak mocno, jak loty polskich skoczków narciarskich tej zimy, ale jednak padł i jest wart "uwiecznienia". Polskie Sieci Energetyczne – nie bez satysfakcji poinformowały - że w dniu 25 stycznia 2019 r. wystąpiło najwyższe w polskiej historii zapotrzebowanie na moc. Wyniosło one 26 504 MW. Poprzedni rekord z 28 lutego 2018 r. wynosił 26 448 MW. W komunikacie PSE oficjalnie podano, że tego dnia w okresie rannego szczytu obciążenia, zasadnicza część zapotrzebowania została pokryta mocą krajowych elektrowni węglowych i gazowych, oraz w niewielkim stopniu wodnych (265 MW) i wiatrowych (273 MW), uruchomiono też trzy duże jednostki wytwórcze, znajdujące się w godzinie szczytowego zapotrzebowania w postoju awaryjnym (1 143 MW).


Efekty-defekty

INSPEKCJA Ochrony Środowiska to prawdopodobnie najbardziej barejowska polska instytucja- pisze tyg. Przegląd. - Nie działa w niej nic , ale jej szefostwo stara się udawać, że wszystko funkcjonuje znakomicie.(...) Kiedy w Polsce wybucha pożar składowiska odpadów, IOŚ wysyła na miejsce wóz pomiarowy. Tam bada powietrze i ogłasza, że mobilne laboratorium nic nie wykryło. Mieszkańcy wierzą, bo nie wiedzą, że badania wykonano nie w czasie pożaru, ale po jego ugaszeniu, a w dodatku wóz pomiarowy jest przeznaczony do wykrywania gazów bojowych- przystosowano go do testowania powietrza na obecność sarinu.


Wątpię więc jestem. Przed wyborami

Współczuję głupocie, że tak mocno straciła w ostatnich latach na prestiżu. W politycznych dyskusjach o stanie naszych spraw wiele się mówi o złodziejstwie, korupcji, nepotyzmie… o głupocie niemal zupełnie nic. Nawet Janusz Korwin- Mikke, wnikliwy przecież obserwator, który swoich spostrzeżeń niezwykł owijać w bawełnę, mówi, że ktoś „rżnie głupa”- to znaczy nie jest głupi, tylko głupiego udaje.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Jacek Jaworski, Stanislaw Świetlicki

Jacek Jaworski W 1996 r ukończył na Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierunek: Górnictwo i Geologia, specjalność: Gazownictwo Ziemne. Pracę zawodową rozpoczął w 1996 roku w Laboratorium Metrologii Przepływów Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie na stanowisku inżyniera branżowego, a od 1997 jako  asystent. W 2004 roku, na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH uzyskał stopień doktora w specjalności inżynieria gazownicza.


Recenzja "PT": Noblista z Nowolipek

Postać Józefa Rotblata długo była u nas przemilczana. Dopiero niedawno nadano jego imię skwerowi przy ul. Smoczej i Nowolipki w Warszawie (gdzie mieszkał). Na Uniwersytecie jest też tablica pamiątkowa z napisem: Pierwszy naukowiec w historii, który zrezygnował z prac nad bronią atomową ze względów moralnych. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1995 r. Jest wreszcie bardzo dobrze udokumentowana książka o Józefie Rotblacie zatytułowana "Noblista z Nowolipek.


Parlament 500 milionów. Droga zwierząt. Wyborcze przewidywania

Droga zwierząt Państwa członkowskie muszą lepiej egzekwować przepisy dotyczące ochrony przewożonych zwierząt i karać wszystkich sprawców wykroczeń. Będzie więcej niezapowiedzianych kontroli, a kary – np. zawieszenie lub cofnięcie licencji, konfiskata pojazdów i obowiązkowe przekwalifikowanie personelu – mają być surowsze. W rezolucji przyjętej 411 głosami za, przy 43 głosach przeciw i 110 wstrzymujących się, posłowie ponowili swój apel sprzed 7 lat o zdecydowane i jednolite we wszystkich krajach egzekwowanie unijnych przepisów z 2005 r.


Giełda wynalazków i projektów. Mariaż medyczno-morski

Na lutowej wystawie wynalazków IPITEx w Bangkoku pojawił się, rzadko występujący na podobnych ekspozycjach Pomorski Uniwersytet Medyczny ze Szczecina. I to jak się pojawił; od razu zgarnął pięć złotych medali! Wynalazki pochodzą z Centrum Transferu Technologii PUM w ramach programu “Inkubator Innowacyjności+”, realizowanego wspólnie z Centrum Innowacji szczecińskiej Akademii Morskiej w konsorcjum MareMed.


Filozofia pojęć technicznych (135): Naprawa

Słowo „prawy” miało w staropolszczyźnie dwa znaczenia: oprócz wskazania strony znaczyło też - prosty, prawidłowy. „Naprawić” znaczyło więc tyle, co wyprostować. Najpierwotniejsze naprawy polegały na prostowaniu czegoś, co się skrzywiło - pochwa miecza, koło u wozu, ława pod ciężarem biesiadników itp. Później, rzecz jasna pojęcie naprawy ewoluowało wraz z rozwojem techniki.


Felieton. Jedwabny szlak – wykorzystać geopolityczne atuty

Na początku każdego roku Krajowa Izba Gospodarcza organizuje „Gospodarcze Otwarcie Roku”. Jest to wydarzenie, w trakcie którego – w gronie przedsiębiorców, polityków, ekspertów – podsumowujemy poprzednie 12 miesięcy i dyskutujemy o prognozach na bieżący rok. Jednym z tematów tegorocznego spotkania, szczególnie interesującym w kontekście obecnych relacji Chiny-USA i Chiny-UE, jest aktualny stan tzw.


Co pan na to, inżynierze? "PERŁY" na ściany i podlogi

Polska od lat jest potęgą ceramiczną (trzecią po Włoszech i Hiszpanii) z produkcją wartą ponad 0,5 mld euro rocznie i znacznym eksportem. Zawdzięczamy to przede wszystkim znakomitym złożom surowca ceramicznego w rejonie Końskie- Opoczno. Liderzy europejscy wprawdzie nas wyprzedzają z kilkukrotnie większymi przychodami, ale dystans się zmniejsza. Przemysł ceramiczny stał się polem niezwykle ostrej konkurencji, w której nie tylko technologie, ale także materiały a zwłaszcza wyrafinowane wzornictwo są najważniejszą bronią.


Wydarzenia

Tak dla Łukasiewicza Sejm uchwalił ustawę o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nowa struktura, stanowiąca zaplecze badawcze realizacji strategicznych programów rządowych, oznacza połączenie w sieć 38 instytutów badawczych, w większości podlegających Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. W jej skład wejdzie również wrocławska spółka PORT - Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.


Wielkie inwestycje II RP (4). Polityka przemysłowa rządu polskiego (c.d.)

W ostatnich trzech numerach Przeglądu Technicznego przytoczyliśmy (z „PT” nr 29-32 z 1919 r.) fragmenty ciekawego odczytu inż. S. K. Drewnowskiego wygłoszonego 30 czerwca 1919 r. w Stowarzyszeniu Techników w Warszawie pt. „Polityka przemysłowa rządu polskiego”. Poniżej przytaczamy kolejne fragmenty tego odczytu, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


Transportowce elektryczne już po premierze

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem „elektryczny transport drogowy”. Rząd ogłosił program elektromobilności, zaś lubelski URSUS pochwalił się prototypem elektrycznego samochodu dostawczego. Jednak jakie będą te samochody z napędem elektrycznym w najbliższej przyszłości, dostarczające towary, przesyłki itp. – nadal nie wiadomo. Bo samochód Ursusa istnieje w jednym egzemplarzu, a do uruchomienia produkcji seryjnej….

jt


Wojna antydronowa

Ważący tylko kilka kilogramów i kosztujący zaledwie kilkaset złotych mały dron, często amatorska zabawka, może powodować poważne kolizje, a nawet straszne katastrofy lotnicze. Wobec popularności dronów taka tragedia wisi w powietrzu.

Maciej Kamyk


Globalna rejestracja cząstek z kosmosu, projekt CREDO (cz. II)

W artykule przedstawiony jest opracowany w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie projekt CREDO. Omówiona jest metoda oraz znaczenie rejestracji i analizy promieniowania kosmicznego i radioaktywnego za pomocą małych detektorów znajdujących się np. w popularnych smartfonach. Rejestracja ta ma służyć wielkoskalowemu badaniu, między innymi różnorodnego promieniowania dochodzącego nieprzerwanie z kosmosu do Ziemi, które ma ogromne znaczenie naukowe i wywiera wpływ np. na życie biologiczne na Ziemi i na funkcjonowanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Dla astrofizyków rejestracja ta może być nieocenionym źródłem informacji o mało znanym wysokoenergetycznym widmie promieniowania kosmicznego i przez to dostarczyć niezbędnych informacji do rozwiązania największych zagadek współczesnej kosmologii jak np. ciemnej materii i energii. Zaproponowana metoda, ze względu na jej formę tzw. nauki obywatelskiej (popularne citizen science) ma także duże znaczenie socjologiczne i może obejmować wszystkich mieszkańców Ziemi.

prof. nzw. dr hab. Robert Kamiński, Instytut Fizyki Jądrowej PAN im. Henryka Niewodniczańskiego, projekt CREDO, mgr inż. Michał Niedźwiecki,Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, projekt CREDO


Inżynier J.P. Eberhardt - minister i ... redaktor

4 stycznia 2019 r. minęła 80. rocznica śmierci inż. Juliana Piotra Eberhardta, wieloletniego podsekretarza stanu i kierownika Ministerstwa Komunikacji RP, organizatora kolejnictwa w niepodległej Polsce, za zasługi dla II RP odznaczonego, m.in. Komandorią z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta.

Marek Bielski

 


Antysmogowy chodnik

W Warszawie, jak grzyby po deszczu, rosną biurowce. Przy tych, które stworzą tzw. Generation Park nowością jest wybudowanie 350 m2 chodnika, który czyści powietrze ze… spalin samochodowych.

Jerzy Bojanowicz


Produkt Przyszlości zarabia juz dziś

Konkurs „Polski Produkt Przyszłości”, którego XXI edycję właśnie rozstrzygnięto – ewoluuje. Zmieniają się kategorie i warunki udziału, do PARP-u jako organizatora dołączyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. O ile początkowo w zgłoszeniach  dominowały instytuty naukowo-badawcze, o tyle dziś mamy znacznie więcej prywatnych spółek. Co najważniejsze – prawie wyłącznie startują tu produkty już seryjne, przygotowane do upowszechnienia, albo walczące o rynek.

Jaz.


Oblicza Piotra Drzewieckiego

Poznać je można było na wystawie „Piotr Drzewiecki (1865-1943). Pierwszy prezydent wolnej Warszawy”, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego.

boj.


Redefinicja i przyszłość

Z Maciejem Dobieszewskim, p.o. prezesa Głównego Urzędu Miar, rozmawia Jerzy Bojanowicz.


Nie całkiem słodkie 100 lat

W całej serii Jubileuszy STULECIA obchodzonych w minionym i obecnym roku, ten ma prawdopodobnie najsłodszy – dosłownie- wymiar. Dotyczy bowiem tych co produkują cukier.

Hneryk Piekut