W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Letni stres nie tylko pogodowy

Przed nami nowy rok szkolny. Poprzedził go stres, jaki zafundowaliśmy młodzieży kończącej etapy edukacji według nowego i starego systemu. Napisano i powiedziano na ten temat wiele. Władze uspakajały, że wszystko jest pod kontrolą i dla wszystkich starczy miejsc w szkołach ponadpodstawowych. I statystycznie wszystko się zgodziło, tylko frustracja i skutki stresu młodzieży pozostały. U progu dorosłego życia i wyboru szkoły, który zdecyduje o przyszłości ludzi młodych – o tym, czy i na jakie studia pójdą, czy też zakończą zawodową edukację na poziomie szkoły średniej – zostali oni zmuszeni do „skorzystania” z dostępnych, a nie wymarzonych miejsc w liceach i technikach.


Wątpię więc jestem. Tylko stolarzy brak

Obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej zaczęły się od falstartu, a to za sprawą wiceprezydenta Gdańska, który wychodząc od biblijnego: „na początku było słowo”, a kończąc na modnym współcześnie języku nienawiści wykoncypował, że z tego właśnie wylęgła się wojna. Pogląd wcale nie obrazoburczy, jeśli się zważy, że na podobny złapały się wcześniej głowy większe od pana wiceprezydentowej, np.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Marcin Majewski, Rafał Sala

Marcin Majewski Młody chirurg ortopeda, wykorzystujący w trudnej sztuce rekonstruowania złamanych kończyn swoje uzdolnienia techniczne. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2011 r.). Jego ojciec Marian Majewski (specjalista od oprzyrządowania lotniczego) był pracownikiem naukowo- dydaktycznym Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Marcin Majewski po ukończeniu liceum był w dużej rozterce – z jednej strony poważnie zainteresowany techniką, a z drugiej medycyną.


Parlament 500 milionów. Technicznie o posiedzeniach. Podział miejsc na sali

Technicznie o posiedzeniach W oczekiwaniu na sesję plenarną, która odbędzie 16.09.2019 r. w Strasburgu, przybliżymy, w jaki sposób przebiegają posiedzenia, jak funkcjonuje sala obrad i według jakiego klucza 751 eurodeputowanych zajmuje swoje miejsca. Parlament zbiera się co miesiąc w Strasburgu na czterodniową sesję plenarną (od poniedziałku do czwartku). Dodatkowe posiedzenia odbywają się w Brukseli.


Wino dla inżyniera (224): Szampany i balsamico Il Borgo

W restauracji "Europejski Grill" zorganizowano niedawno lunch dla konesera – z szampanem i potrawami przygotowanymi z wykorzystaniem octów balsamicznych "Il Borgo". Miałem szczęście tam być, a nieobecnych namawiam do spróbowania przy jakiejkolwiek okazji doskonałej kuchni autorskiej tamtejszego szefa. Do spróbowania doskonałych szampanów i najlepszego balsamico świata nie muszę już chyba nikogo namawiać, bo każdy rozsądny człowiek z góry wie, że to pycha.


Giełda wynalazków i projektów. Pomocna dłoń ku naturze

Staramy się pod szyldem „giełdy" zamieszczać propozycje szczególne, wybrane, aktualne, a nawet – być może – modne w danym czasie. Można przyjąć inną metodę, ale ta wydaje się sensowna, bo w sumie wiele może powiedzieć o tym, co najbardziej nurtuje gospodarkę zarówno polską, jak i światową. Instytuty Badawcze w większości starają się utrzymywać kontakt z życiem, a także zwracać uwagę na to, czy znajdą się czynniki mogące badania i wdrożenia sfinansować.


Filozofia pojęć technicznych (144): Postęp techniczny

Dziwnym się wydaje, że termin „postęp techniczny" niektórzy traktują podejrzliwie, niechętnie czy z ironią. „Postęp" (łac. progressus) oznaczał zawsze po prostu chód, ruch, zmianę. (Gałczyński: „...a ty przodem postępujesz"). To oczywiste, że technika zmienia się, kroczy, postępuje od form niższych, prostych do bardziej złożonych. Od konstrukcji cepa do konstrukcji młocarni.


Felieton. Rewolucja nie tylko przemysłowa

W przestrzeni publicznej coraz więcej mówi się o czwartej rewolucji przemysłowej. Debaty, raporty, badania, działania na szczeblu rządowym – może to sprawiać wrażenie, że wszystkie aspekty przemysłu 4.0 zostały już gruntownie przeanalizowane. Nie pozostaje nic więcej, niż oczekiwać, aż zapowiedziana rewolucja nadejdzie. Niestety to nie takie proste. Im więcej się dowiadujemy, tym więcej pojawia się wątpliwości.


Wydarzenia

Internet w każdej gminie Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy 120 mln zł na organizowany z Centrum Projektów Polska Cyfrowa konkurs „Internet dla każdego”, którego celem jest budowa w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich punktów z bezpłatnym Wi-Fi. Obecnie ma je tylko 405 gmin. - Na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów. A to oznacza szybki i bezpłatny dostęp do sieci nie tylko w urzędach, ale i w parkach, na dworcach, a nawet placach zabaw – zakłada minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Wielkie inwestycje II RP (12): Kolejowa linia obwodowa stolicy…

W poprzednim odcinku przypomnieliśmy fragmenty dotyczące ciekawych obliczeń i zarazem dalekosiężnych założeń specjalnej Komisji do spraw przebudowy węzła kolejowego warszawskiego w planowaniu wielkiej inwestycji (PT nr 40/1921). Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące różnych obiektów towarzyszących tej przebudowie, z zachowaniem oryginalnej pisowni.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


Ból głowy pracownika

To przypadłość, która może przyprawić o ból głowy niejednego pracodawcę. Tylko w 2018 r. osobom z rozpoznaniem migreny wystawiono zwolnienia lekarskie na ponad 95 000 dni. Migrena plasuje się na drugim miejscu wśród chorób powodujących znaczną niesprawność w pracy.

Irena Fober


Metrologia neutronów (cz. III)

Łukasz Modzelewski, Zuzanna Baranowska, Katarzyna Wołoszczuk, Paweł Krajewski - Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Sławomir Jednoróg, Ewa Łaszyńska - Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Kamil Szewczak - Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk


Osoby niepełnosprawne a arogancja władzy.

Prawie 30 lat temu nowy, odmieniony po 1989 r. Sejm RP uchwalił „Ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych” (09.05.1991 r.).

Jan Sztorc


Czas matematycznej prawdy?

Mamy dwie wiadomości: dobrą i złą. Pierwsza – uczniowie polskich szkół średnich mają oceny celujące z matematyki! Druga – tych uczniów jest...1%. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia wątpliwości, iż efektywność nauczania matematyki w polskich szkołach jest bardzo słaba.

Marek Bielski


Poza szkolną ławką

Nie ulega dziś żadnej wątpliwości, że dla niemałej grupy osób najbardziej przydatne okazują się umiejętności i kompetencje nabyte poza formalnym systemem kształcenia. Właśnie to, „czego nie nauczyli się w szkole”, pozwala im funkcjonować na rynku pracy z sukcesem, także w wymiernym, materialnym aspekcie.

Janusz M. Kowalski


Politechnika Poznańska: 100 lat doświadczenia w nauce i edukacji

Przez 100 lat swojej działalności Politechnika Poznańska stale się rozwijała, stając się uczelnią silną i nowoczesną. Osiągnięcia naukowe i oferta dydaktyczna sprawiły, że obecnie jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Europie.


Internet dla każdego

Polacy chcą mieć łatwy i szybki dostęp do internetu, który stał się ułatwiającym życie narzędziem codziennego użytku. Jednak jeszcze blisko 5 mln gospodarstw domowych nie ma dostępu do szerokopasmowej sieci.

Jerzy Bojanowicz