W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Walczyli i budowali!

Weszliśmy w miesiąc zadumy nad przemijaniem, pamięci o zmarłych, miesiąc spadających liści, szarugi i braku słońca. Dla nas, Polaków, jest to też czas najważniejszego Święta – Odzyskania Niepodległości i powód do radości. Przez cały następny, 2018 rok będziemy przypominać ludzi i wydarzenia, mające ogromny wpływ na to, iż Polacy przez 123 lata zaborów nie tylko nie zapomnieli o wolnej Ojczyźnie, ale oddawali za nią zdrowie i życie. Nie możemy także zapomnieć o tych, którzy przygotowywali naród i kraj żyjący pod trzema zaborami do zbudowania na nowo własnego, nowoczesnego państwa.

Wątpię, więc jestem. Konkurencja zdrowego rozsądku

Jest w naszym języku całe bogactwo przysłów, powiedzeń, porzekadeł stanowiących owoc przemyśleń przeszłych pokoleń. Szkoda, że coraz więcej z nich ma już tylko wartość historyczną i w praktyce jest prawie nie używana. Kto dziś np. docenia i respektuje mądrość zawartą w porzekadle „pilnuj szewcze kopyta”? Przestaliśmy się z nim liczyć chyba nawet wcześniej niż odeszły na śmietnik kopyta.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2017": Stanisław Jurczyński. Tomasz Andrzej Łodygowski

Stanisław Jurczyński Mgr inż. automatyk po Politechnice Śląskiej, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego, doświadczony menedżer budownictwa przemysłowego dla energetyki i ochrony środowiska. Prawie przez całe życie zawodowe związany ze spółką INTROL, od 12 lat pełni funkcję dyrektora technicznego. Nawet obecnie, gdy awansował na stanowisko prezesa Zarządu INTROL – ENERGOMONTAŻ Sp.


Parlament 500 milionów. Chronić hormony. Prokurator w europie. Stop cyberatakom. Trudny rozwód

Chronić hormony Wiele pestycydów zawiera substancje zaburzające system hormonalny. Europarlament zablokował propozycję Komisji Europejskiej, która chciała przeforsować swobodniejsze stosowanie tego rodzaju chemikaliów. KE chciała wyłączyć niektóre występujące w pestycydach chemikalia z listy substancji zaburzających działanie układu hormonalnego, mimo iż zostały one stworzone właśnie po to, by zaburzać działanie układu endokrynnego.


Wino dla inżyniera (190). Biel po hiszpańsku

Są kraje słynące z doskonałych białych win. Mają Niemcy swojego Rieslinga, Austriacy – Gruenera Veltlinera, Burgundczycy – Chablis, Alzatczycy – Gewuerztraminera, Nowozelandczycy z Marlborough – Sauvignon Blanc itd. O białych winach z Hiszpanii mówi się mniej, chociaż i wśród nich trafiają się prawdziwe perły. Przebojem „białej Hiszpanii” jest niewątpliwie Albarino z Rias Baixas w Galicji.


Giełda wynalazków i projektów. Pomysłowi studenci

Politechnika Świętokrzyska prowadzi bazę danych studenckich wynalazków, która liczy już 336 pozycji. Są to patenty lub zgłoszenia patentowe atrakcyjne dla wdrożeń. Każdy z nich inspirowany jest badaniami prowadzonymi przez uczelnię i ma solidne osadzenie naukowe. Dlatego pięć z nich zostało nagrodzonych medalami na ostatniej Międzynarodowej Wystawie w Genewie. Wiele pomysłowych rozwiązań zawiera „Pojazd podwodny z kadłubem o zmiennej geometrii" WIATKA (na zdjęciu) autorstwa Sebastiana Dawida Olędzkiego, studenta Inżynierii Mechatronicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.


Filozofia pojęć technicznych (114). Wir

Zjawisko wiru zawsze wydawało się dziwne. Trudno je wyjaśnić i opisać bez aparatu matematycznego, który pojawił się dopiero w XIX w., a i dziś nie jest łatwo dostępny na poziomie przedmaturalnym. Wir polega na tym, że jeżeli płyn o pewnej masie wprawimy w ruch okrężny, to układ wektorów sił tego ruchu oraz siły działającej wzdłuż osi obrotu (w przypadku szklanki herbaty – siły grawitacji) nadaje powierzchni cieczy charakterystyczny kształt leja i utrzymuje go w równowadze.


Felieton. Rozmowa o przyszłości

Już po raz ósmy Krajowa Izba Gospodarcza organizuje Kongres Innowacyjnej Gospodarki. Przez 7 ostatnich lat, w ramach dorocznych Kongresów, poszukiwaliśmy mechanizmów, które należy wdrożyć, aby uwolnić innowacyjność Polaków. Dyskutowaliśmy w gronie wybitnych przedsiębiorców, naukowców, polityków, przedstawicieli administracji o znoszeniu barier tworzonych przez prawo, podatki, aparat państwa, oświatę.


Wydarzenia

Etykietki 3D Maszyna do lakierowania sensorycznego z efektem 3D i tworzenia wypukłych okładek książek, kartek okolicznościowych, wizytówek czy etykiet produktów oraz MGI Jet Varnish 3DS do cyfrowego uszlachetniania lakierem 3D – to nowości, z których można skorzystać w Centrum Pokazowym (Digital Imaging Square) o powierzchni 285 m2, jakie otworzyła w Warszawie Konica Minolta.


Początki piśmiennictwa technicznego (14)

W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji Feliksa Kucharzewskiego w „Przeglądzie Technicznym” z 1889 r. wybrane fragmenty charakteryzujące ks. Stanisława Solskiego, autora „Architekta Polskiego”, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


W służbie przemysłu metali nieżelaznych

Rozmowa z dyrektorem Instytutu Metali Nieżelaznych prof. dr. inż. Zbigniewem Śmieszkiem z okazji 65-lecia Instytutu.


Metody bioremediacji wody

Artykuł przybliża najważniejsze zagadnienia związane z bioremediacją wód. Omówione w nim zostały praktyczne kwestie związane z wykorzystaniem bakterii i roślin do poprawy stanu wód słodkich i oceanicznych. Artykuł zawiera również przykłady gatunków, które są szczególnie cenne pod względem bioremediacyjnym.

mgr inż. Agnieszka Stradecka, absolwentka ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz zdrowia publicznego na uniwersytecie w Cranfield (Wielka Brytania).


Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami – czy wystarczająco skorzystaliśmy z tej lekcji? (cz. II)

W artykule tym przedstawiono rezultaty analizy przyczyn poważnego wypadku kolejowego, jaki miał miejsce w okolicy Szczekocin w dniu 3 marca 2012 r. Celem tej analizy jest zilustrowanie zasad stosowania dedukcyjnej metody analizy przyczyn źródłowych znanej pod nazwą mapy przyczyn, a także zademonstrowanie wielkich zalet tego podejścia na wybranym przykładzie praktycznym. Autor prezentuje szereg uwag i opinii dotyczących przyczyn tego wypadku i zaleceń sformułowanych na tej podstawie przez rządową agencję ds. badania wypadków kolejowych w Polsce (PKBWK). W artykule wskazano i przedyskutowano niektóre możliwości skutecznego poprawienia bezpieczeństwa krajowego systemu kolejowego zidentyfikowane przez autora na podstawie mapy przyczyn tego wypadku, możliwości które zostały pominięte w oficjalnym raporcie PKBWK z badania tej katastrofy.

dr inż. Maciej Kulig, wieloletni pracownik później Instytutu Energii Atomowej w Świerku, ekspert MAEA, konsultant współpracujący w firmie Enconet Consulting GmbH w zakresie energetyki jądrowej, bezpieczeństwo jądrowego i zarządzania ryzykiem.


Badania pod lupą

Możemy być niemal pewni, że wśród czytających ten tekst nie znajdzie się osoba, której lekarz rodzinny, zamiast od razu przepisać antybiotyk na infekcję, zlecił najpierw wymaz z antybiogramem. W Czechach wymaz wykonuje się niemal u każdego chorego: ponad 1000 badań na 1000 zakażeń gardła i migdałków. W Polsce wskaźnik ten wynosi... 70.

Irena Fober


Jak to było w okolicy Pisza

Dramat, który dotknął pomorskie lasy w sierpniu br. był bardzo podobny do tego z 2002 r. w Puszczy Piskiej. To, co widać na zdjęciach lasów Nadleśnictwa Pisz sprzed 15 lat, trudno odróżnić od wrześniowego widoku lasów Nadleśnictwa Rytel i sąsiadujących z nim nadleśnictw. Powalona i połamana jak zapałki większość drzew i tylko pojedyncze sztuki wygięte w pałąki. Prawdopodobnie siła wiatru, który powalił lasy na Mazurach i na Pomorzu, była podobna, jednak tegoroczne szkody wyrządzone w pomorskich lasach – jeszcze nieoszacowane do końca – są o wiele większe.

Henryk Piekut


Sedno wiercenia

dr inż. Małgorzata Uliasz, adiunkt w Instytucie Nafty i Gazu-Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie, kierownik Zakładu Technologii Wiercenia, Oddział Krosno.


Jak ujarzmić katastrofę?

Prof. dr hab. inż. Krystyna Prochaska, Instytut Technologii i Inżynierii Chemicznej, Politechnika Poznańska


1000 twarzy chemii

Dr hab. inż. Jolanta Iłowska, prof. ICSO „Blachownia”, kierownik Zakładu Środków Specjalistycznych w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu.


Najazd spożywców na Poznań

Czasy, gdy na Targach POLAGRA był taki tłok, że nie dawało się zwiedzać stoisk targowych, dawno minęły. Chociaż tym roku na cały blok targów POLAGRA przyjechało aż 900 firm z 36 krajów, tłoku również nie było. Byli natomiast wystawcy, którzy żalili się, że przez dwa dni nie mieli na stoisku żadnego potencjalnego partnera biznesowego.

Henryk Piekut


Problemy z prognozami pogody

Z prof. dr. hab. Szymonem P. Majewskim, dyrektorem Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki UW, rozmawia Jerzy Bojanowicz.


Mechaniczni najemnicy

Z Małgorzatą Felicką, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Branży Wynajmu rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


Techniczne okno na świat

Z prof. dr. hab. inż. Markiem Tukiendorfem, rektorem Politechniki Opolskiej, rozmawiają Anna i Marek Bielscy.


Co dalej, urbanisto?

O nowym projekcie Ustawy o architektach, inżynierach budowlanych i urbanistach mówi prof. Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.


Teraz Polska znaczy jakość!

Wypowiedź Krzysztofa Przybyła, prezese Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego


Jakość: od procedur do sukcesu

Z dr. hab. inż. Markiem ROSZAKIEM, Prezesem Klubu Polskie Forum ISO 9000 rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


Zaczęło się od TQM

Wypowiedź Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej