W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Gminno-powiatowe priorytety

Tego roku wszelkie decyzje rządowe osadzane są w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz naszego, polskiego. Warto jednak próbować oczyścić je z tej okoliczności, bo wybory przeminą, a fakty pozostaną i życie potoczy się dalej w tych samych realiach gospodarczych i społecznych. Do takich faktów należą nowe programy priorytetowe przyjęte przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na początku 2019 r. Fundusz prowadzi już ok. 40 programów wsparcia środowiska naturalnego. Wierzę, że kandydaci na beneficjentów w tym się nie gubią.

Efekty-defekty

agencja fitch podwyższyła prognozy wzrostu PKB dla Polski na 2019 r. do 4% ( z 3,8 % w grudniu), a na 2020 r z 3% do 3,5 % . Według agencji rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie oraz dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów zwiększą konsumpcję, co częściowo skompensuje przewidywany wzrost importu. Oczywiście nie znaczy to, że do wielkości można dojść przez konsumpcję- inaczej potęgą bylibyśmy już za króla Sasa.


Wątpię więc jestem. O czym że dumać

W samym środku gorącego kwietnia, gdy strajkowali nauczyciele, a naród drżał  ze strachu, co będzie gdy nam zgaśnie oświaty kaganiec, zwrócił mi uwagę  znajomy emeryt na taki oto historyczny fakt, że w XIV wieku, gdy Europę zamieszkiwali niemal wyłącznie analfabeci,  tworzył Dante Alighieri, a dziś choć czytać umieją w istocie wszyscy- niektórzy nawet w kilku językach- mamy twórcę Sipowicza.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Piotr Pawlak, Cezary Rokicki

Piotr Pawlak Mgr inż. energetyk po Politechnice Poznańskiej, menedżer energetyki cieplnej, prezes Zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Inowrocławiu. Laureat Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” organizowanego przez związki zawodowe, pod patronatem Prezydenta RP. Prowadzi edukację ekologiczną młodzieży ze szkół Inowrocławia i okolicy. Działalnością firmy ograniczającą szkodliwe emisje przyczynił się niewątpliwie do tego, że Uzdrowisko Inowrocław – zdaniem niezależnych ekspertów oceniających pomiary jakości powietrza uchodzi za najmniej zanieczyszczoną miejscowość uzdrowiskową w Polsce.


Parlament 500 milionów. Europarlamentarne fakty

Jaki był Parlament Europejski w kadencji 2014-2019? W dniu wyborów europejskich, w których zadecydujemy o składzie następnego Parlamentu, warto spojrzeć na kilka ciekawych liczb. Spośród posłów, którzy rozpoczęli kadencję w lipcu 2014 r., większość miała już doświadczenie w pracy eurodeputowanego – oznacza to, że wyborcy nagradzają zaufaniem sprawdzonych polityków.


Wino dla inżyniera (219): Co nowego na antypodach?

Pomysł australijskich winiarzy na zawojowanie światowych rynków nie ulegał przez lata zmianom: produkujmy tłuste, mocno beczkowane Chardonnay dla miłośników win białych i ekstraktywny, mocno owocowy, lekko pieprzny na końcówce Shiraz dla amatorów win czerwonych. Ten pomysł zaczyna się jednak ostatnio zmieniać. W marcu br. w Warszawie odbyła się degustacja win australijskich, na której można było spróbować ponad 100 win 12 różnych wystawców.


Giełda wynalazków i projektów. Ku oczywistym zyskom

Tegoroczne sukcesy polskich wynalazków na wystawach zagranicznych i krajowych zapowiadają "urodzajny" rok innowacyjności. Do kilku renomowanych uczelni i instytutów, które od lat przywożą medale z konkursów dołączają coraz częściej jednostki z regionów raczej rolniczych niż przemysłowych. Ośrodki te występują często z rozwiązaniami dedykowanymi potrzebom regionu, co jest doceniane.


Filozofia pojęć technicznych (139): Cement

Cudowna zatoka Puzzuoli leży nieopodal Neapolu i znana jest z tego, że szalony cesarz Kaligula kazał zatopić w niej setki okrętów, by przejechać się rydwanem po tak utworzonym pomoście. Ale dla nas ciekawsza jest inna historia: od tej nazwy pochodzi określenie: cement pucolanowy – mieszanina wapna, popiołu wulkanicznego i kawałków tufu – pierwszy cement, który zapewnił wielkość i trwałość rzymskim portom, dzięki czemu opanowano wszystkie wybrzeża Morza Śródziemnego.


Felieton. 15 lat w Unii

Za nami 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Po tylu latach członkostwo w UE dla większości z nas stało się czymś oczywistym i coraz rzadziej zastanawiamy się nad korzyściami wynikającymi z obecności Polski w strukturach europejskich. Bezprecedensowy sukces eksportowy polskich firm, szeroki strumień inwestycji zagranicznych, gigantyczna modernizacja infrastruktury z wykorzystaniem unijnych funduszy, otwarte rynki dla polskich towarów i usług – to tylko kilka przykładów z długiej listy korzyści, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić i które trochę nam spowszedniały.


Co pan na to, inżynierze? „Przegląd” Prymusem

Celem organizowanego przez Towarzystwo Kultury Technicznej konkursu Numerus Primus inter Pares jest wyłonienie najlepszego z najlepszych czasopisma technicznego oraz popularnonaukowego z poprzedniego roku kalendarzowego upowszechniającego wiedzę i kulturę techniczną. *** Jury XXXII edycji konkursu, powołane przez Radę Główną TKT w składzie: prof. dr hab. inż. Czesław Waszkiewicz, wiceprezesa TKT, przewodniczący oraz mgr inż.


Wydarzenia

Wielkie Polimery z Polic Powstanie wielki zakład Polimery Police za 1,5 mld euro. Spółka PDH Polska, której akcjonariuszami są Grupa Azoty i Grupa Azoty Police, podpisała umowę na realizację inwestycji. Wykonawcą został koreański Hyundai Engineering. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził otwierając budowę: – Nad Zalewem Szczecińskim powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów chemicznych tej części Europy, wykorzystujący najbardziej efektywne technologie.


Wielkie inwestycje II RP (8): Przebudowa węzła kolejowego warszawskiego (c. d.)

W poprzednim numerze Przeglądu Technicznego przytoczyliśmy (z „PT” nr 39/1921) fragmenty dotyczące - ważnej inwestycji w rozwoju sieci połączeń kolejowych na ziemiach polskich po 123-letniej niewoli - przebudowy węzła kolejowego w stolicy. Warto przypomnieć, że projektanci musieli uwzględniać pozostawione przez zaborców dwie szerokości torów. Poniżej dalsza część opisu tej inwestycji, z zachowaniem oryginalnej pisowni.


Dwie wspaniałe Damy K…..

Marka znana i uznana na naszym rynku od dekad. Notuje stałe wzrosty sprzedaży, spotkać ją można praktycznie wszędzie. Jednak dotychczas brakowało czegoś, co rozszerzyłoby jej gamę modeli o pojazdy SUV. Ostatnio pojawiły się dwie „wspaniałe Panie K”, czyli Kodiaq i Karoq.

jt


Bardzo zdrowe gry

Gry komputerowe, które pomogą najmłodszym pacjentom z urazami, schorzeniami reumatologicznymi i innymi problemami ortopedycznymi, opracował zespół pod kierunkiem dr. Pawła Janika z Zakładu Komputerowych Systemów Biomedycznych Uniwersytetu Śląskiego.

oprac. if


Dobra piżama na dobranoc

Zdrowy sen chroni przed stresem, otyłością, infekcjami, chorobami serca i nerek, nadciśnieniem czy cukrzycą. Dobra jakość snu zwiększa również ostrość umysłu i ułatwia podejmowanie decyzji. O tym, czy miałeś dobrą noc, powie ci rano Phyjama, czyli inteligentna piżama, której prototyp opracowali naukowcy z University of Massachusetts.

oprac. if


Pacjent wie lepiej

Chorzy wiele mogliby powiedzieć leczącym ich lekarzom na temat wpływu smogu na zdrowie. Co więcej, prawa połowa pacjentów deklaruje, że działaniem własnym może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w swoim mieście.

Irena Fober


PEM, że niewiele wiem

Raport Najwyżej Izby Kontroli ostrzega: pomiary pola elektromagnetycznego telefonii komórkowej w Polsce to fikcja. Odpowiedzialne za nie Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna nie potrafią skutecznie robić pomiarów. Co gorsza, prowadzą je tylko w godzinach pracy, czyli od 8 do 16. A zatem – jak zauważa NIK – kontroli nie ma, promienie harcują.

opr. if


Niezaskakujący wzrost

Czy organizowane po raz drugi przez centrum wystawiennicze Ptak Warsaw Expo międzynarodowe targi Electronics Show 2019 (10-12.05.) są konkurencją dla Audio Video Show, których 23. edycja powinna odbyć się w listopadzie?

Jerzy Bojanowicz


Płońskie ciepło wzorcowe

System ciepłowniczy Płońska, niewielkiego miasta powiatowego na północnym Mazowszu może służyć za wręcz wzorcowy przykład modernizacji starego ciepłownictwa lokalnego z lat 70-tych XX w. W podobnej sytuacji była i jest większość małych miast. Płońsk wytyczył im drogę i pokazał, jak innowacyjność może obniżać koszty gospodarki komunalnej i ulżyć środowisku.

Jaz.


Chiński cyfrowy bat na korupcję

Opór chińskich urzędników rządowych i samorządowych wobec przełomowego eksperymentu z big data jest tylko jednym z wielu wyzwań, ponieważ tamtejszy rząd zaczyna wykorzystywać tę nową technologię do kontrolowania i nawigowania po swej gigantycznej biurokracji.

Maciej Kamyk


Czy rejestracja towarowych znakow zapachowych, jolograficznych i dźwiekowych jest mozliwa?

Czy rejestracja towarowych znakow zapachowych, jolograficznych i dźwiekowych jest mozliwa?

Czym jest sam znak towarowy, z założenia wszyscy wiedzą. Jednak zgodnie z nowelizacją ustawy prawo własności przemysłowej (dalej: „pwp”), definicja ta uległa zmianie. Obecnie art. 120 pwp stanowi, iż znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony. Taka nowelizacja definicji znaku towarowego uprości rejestrowanie dźwiękowych znaków towarowych, a także sprawi, że możliwa będzie rejestracja znaków towarowych bardziej nowoczesnych takich jak np. znaki zapachowe lub holograficzne. Znaki zapachowe możliwe jednak będą do zarejestrowania dopiero w momencie, gdy dostępna już będzie technologia, która umożliwi przedstawienie ich w rejestrze.

dr Anna Stasiak-Apelska, radca prawny


Jak pomóc szkole zawodowej?

Chociaż o edukacji było ostatnio głośno, to wciąż na marginesie społecznego zainteresowania wydają się być zagadnienia związane z funkcjonowaniem średniego szkolnictwa zawodowego. Jak uczyć fachu w XXI wieku? Co zrobić, aby obrany zawód, nie sprawił zawodu? Bynajmniej nie retoryczne to pytanie.

Marek Bielski


XVL Olimpiada Wiedzy Technicznej

Tegoroczna, jubileuszowa  uroczystość wręczenia dyplomów laureatom 45. edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej, której organizatorem jest FSNT NOT, jak zwykle zgromadziła znakomitych przedstawicieli nauki, Federacji, a przede wszystkim wybitną młodzież.

Jerzy Bojanowicz


Cyfrowy show w Andaluzji

Sztuczna inteligencja, sterowanie głosem, urządzenia mobilne dla coraz bardziej oczekiwanych sieci 5G, rolowane ekrany, dźwięk emitowany w zakresie 360o i muzyka przesyłana bezprzewodowo z „rowków winylowych”.

Jerzy Bojanowicz