W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Gdzie Ojczyzna, tam inżynier

100 lat temu ziściły się marzenia wielu pokoleń Polaków o własnej, wolnej ojczyźnie. Tę rocznicę będziemy zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 7 kwietnia 2017 r. obchodzić przez najbliższe cztery lata. Środowisko techniczne skupione w stowarzyszeniach naukowo-technicznych włączą się w obchody tego wspaniałego jubileuszu. Chcemy przypomnieć społeczeństwu, a szczególnie młodemu pokoleniu, wkład polskich inżynierów w odzyskanie niepodległości i co również ważne, w budowę państwowości. Z lekcji historii w naszej pamięci zostały głównie fakty związane ze zbrojnymi zrywami wolnościowymi.

Efekty-defekty

firmy mogą mieć kłopoty z wydatkami na promocję – ostrzega Rzeczpospolita. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który przełoży się na rozliczanie kosztów w tysiącach firm. Otóż fiskus może teraz wyrzucić z kosztów podatkowych droższe gadżety dla klientów, nawet gdy zostały opatrzone logo. Sprawę komplikuje brak legalnych definicji spornych pojęć i trudność w wyznaczeniu granicy: gdzie kończy się reklama, a zaczyna reprezentacja.


Wątpię więc jestem. Pudrowanie historii

Polityka tym się m.in. charakteryzuje, że prócz głównego nurtu ma na poszczególnych odcinkach różne zawirowania, które owemu nurtowi nadają specyficzny koloryt. W okresie socjalizmu istotną rolę odgrywał np. czynnik geograficzny: inne oblicze miał socjalizm, gdy u władzy była ekipa moskiewska, inne, gdy zastąpiła ją krajowa; inne, gdy władza przyjechała ze Śląska, czy wreszcie, gdy wymaszerowała z koszar.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2018": Stanisław Kacperczyk, Krzysztof Matyjaszczyk

Stanisław Kacperczyk Mgr inż. rolnik po AR w Lublinie, pochodzi z okolic Zwolenia. Prowadzi nowoczesne gospodarstwo rolne o powierzchni 280 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej i chowie bydła opasowego. Propagator nowoczesnych technologii produkcji w rolnictwie. Od 2008 r. pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Związek nie tylko skupia tych, co uprawiają dużo zbóż, ale także zachęca do konsumpcji przetworów z ziarna zbóż.


Nasz autor na Niebie!!!

Miło nam poinformować, że nasz długoletni współpracownik i autor publikacji z zakresu astronomii został wyróżniony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, za popularyzację astronomii, nadaniem imienia JAN DESSELBERGER planetoidzie.

 

Jan Desselberger, pracownik Planetarium i Obserwatorium Śląskiego, jest autorem tekstów m.in. w Młodym techniku, Uranii, Astronomii i Przeglądzie Technicznym. Od 30 lat prowadzi w Radio Katowice audycję „Gwiaździarnia Pana Jana”. Przez kilka lat brał czynny udział w obozach naukowych dla dzieci i młodzieży w ramach Uczniowskiego Ruchu Naukowego i Kulturalnego, a później stowarzyszenia „Almankurat”.

Serdecznie gratulujemy!

Ps. Zainteresowanych planetoidą JanDesselberger zachęcamy do zajrzenia na strony:

https://minorplanetcenter.net/db_search/show_object?utf8=%E2%9C%93&object_id=495759, http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/kolejne-trzy-polskie-planetoidy-nazwane-3753.html


Parlament 500 milionów. Hojniejszy budżet. Pół miliarda inwestycji

Hojniejszy budżet Przyjęto budżet Unii Europejskiej na nowy rok. Będzie więcej wsparcia dla młodych bezrobotnych Europejczyków, więcej pieniędzy na wzrost gospodarczy, badania i zapewnienie bezpieczeństwa. Większe fundusze trafią też do małych i średnich przedsiębiorstw. Więcej zyska program Erasmus+. Po formalnym zatwierdzeniu przez Radę porozumienia z Parlamentem Europejskim, posłowie przyjęli budżet UE na 2018 r.


Smog: jak z nim walczyć?

W poprzednim artykule z serii rozważań około-smogowych (Przegląd Techniczny 24/2017) opisano definicję smogu, główne przyczyny jego powstawania oraz częste błędy i stereotypy dotyczące m.in. spalania śmieci. Opisano bezrefleksyjność w tym zakresie i hipokryzję przyczyniającą się do powstawania smogu. Zwrócono uwagę na niski (choć rosnący) poziom wiedzy w Polsce na temat istoty smogu oraz przyczyn jego powstawania.

W tym artykule postanowiono przeanalizować sferę, która w największym stopniu przyczynia się do powstawania smogu – niską emisję powstającą w procesie ogrzewania domów. Opisano fatalny wpływ smogu na zdrowie. Zaprezentowano najważniejsze elementy uchwal antysmogowych i czynniki systemowe, takie jak termoizolacja budynków oraz ich energooszczędność, wpływające na problem smogu. Przedstawiono także krótki poradnik w zakresie wyboru i przygotowania odpowiedniego paliwa stałego (najpopularniejszy w Polsce jest wciąż węgiel i drewno) oraz opisano technikę palenia od góry.

Marcin Morawski, autor zajmuje się doradztwem w zakresie zarządzania, komunikacji, efektywności w biznesie oraz systemami koordynacji działań antysmogowych


Wino dla inżyniera (194). Wina pachnące Atlantykiem

Hiszpanię kojarzy się zawyczaj z upałami, a przecież jest w tym kraju region z deszczowym klimatem i wilgotnymi dolinami, do których poza deszczem dociera również morska bryza znad Atlantyku. To położona na północy kraju Galicja – matecznik szczepu Albarino, dającego najlepsze w Hiszpanii wina białe. Wytrawne białe wina ze szczepu Albarino, uprawianego w galicyjskiej apelacji DO Rias Baixas, są bardzo odświeżające, rześkie i mineralne; mają też silne, owocowo-kwiatowe, eleganckie aromaty, a niektóre z nich (te bardziej tęgie) nadają się nieźle do starzenia w beczkach.


Giełda wynalazków i projektów. Z Lublina dla biznesu

Wizytówką Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej jest studencki zespół Hydrogreen Pollub Team, który skonstruował innowacyjny pojazd Hydros napędzany wodorowym ogniwem paliwowym. Z pojazdem tym studenci stanęli natychmiast do międzynarodowej rywalizacji w dziedzinie prototypowych pojazdów ścigających się w oszczędności energii i pieniędzy. Hydros jest tylko jednym z wielu nowych patentów, o bardzo zróżnicowanych zastosowaniach, którymi Wydział dysponuje w Lubelskim Centrum Transferu Technologii.


Filozofia pojęć technicznych (115). Paliwo

Wykorzystanie paliw, czyli substancji wydzielających ciepło przez spalanie, było jednym z głównych czynników napędowych cywilizacji i ekspansji człowieka na chłodne terytoria. Według najnowszych odkryć w jaskini Wonderwerk w Południowej Afryce ludzie używali ognia już ok. 1 mln lat temu. Wprawdzie rozpalać ogień nauczyli się później, ale i tak można założyć, że paliwo, a właściwie opał, znane jest od zawsze.


Wynalazczyni, która zaprosiła słońce

dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w Saule Technologies


Felieton. Gospodarczy optymizm?

Korzystając z chwili świątecznego i noworocznego spokoju, warto podsumować mijający rok w gospodarce i zastanowić się nad perspektywami na kolejne 12 miesięcy. Stosunkowo wysoki wzrost gospodarczy, utrzymywanie w ryzach budżetu, rekordowo niskie bezrobocie – wskaźniki pokazują, że mijający rok kończy się dla polskiej gospodarki pozytywnie. Ale poza obiektywnymi wskaźnikami dla przedsiębiorców ważny jest również klimat, czyli na przykład to, w jaki sposób podchodzi się do tworzenia prawa gospodarczego, jak postrzega się rolę przedsiębiorców w państwie i w jaki sposób promuje się proprzedsiębiorcze postawy.


Niebo nad Głową / Zima 2018. Rok pod znakiem Czerwonej Planety

Zima nie jest porą, kiedy najliczniej przybywa amatorów obserwacji nieba prawdziwego, a nie oglądanego na ekranie komputera. Ale dla zafascynowanych już wcześniej rozgwieżdżonym niebem, długie zimowe noce, zgoła odmienne od letnich, są pociągające, choćby dzięki bardziej niż zazwyczaj przejrzystemu niebu i pełniejszej panoramie dostępnej do obserwacji połaci nieba. Na przełomie roku tradycyjnie omawiamy wydarzenia astronomiczne, które czekają nas w ciągu kolejnych 12 miesięcy.


Początki piśmiennictwa technicznego (19)

W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji w „PT” z 1904 r. kolejne fragmenty o polskim czasopiśmiennictwie technicznym przed 1875 r., zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


Co pan na to, inżynierze? Narodowe Muzeum Techniki

22 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) w obecności: wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Glińskiego, Michała Olszewskiego, zastępcy prezydent m.st. Warszawy, Piotra Madego, dyrektora Narodowego Muzeum Techniki, Ewy Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNT-NOT oraz Stefana Góralczyka, wiceprezesa FSNT-NOT została podpisana umowa między Narodowym Muzeum Techniki (NMT) a FSNT-NOT.


Wydarzenia 2017

Polska krajem partnerskim w Hanowerze W 2017 r. nasz kraj był partnerem na Targach Hannover Messe. Duże zainteresowanie wzbudziły ekspozycje SciTech Poland oraz NCBR (27 polskich koncepcji technologicznych, począwszy od badań, po produkty i rozwiązania gotowe do wdrożenia). Autorami prezentowanych innowacji były zespoły badawcze z uczelni i instytutów naukowych oraz studenci, laureaci międzynarodowych konkursów.


Śląskie bez smogu!

Częścią kampanii „Śląskie bez Smogu! Jak to zrobić?” była konferencja, jaką zorganizował w ub.r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przy współudziale "Gazety Wyborczej". Podczas kampanii zbierano antysmogowe pomysły mieszkańców regionu.

mm


Ciemna strona energii.

7 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja „Smog. Ciemna strona energii”. Jej uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób regulacje unijne mogą pomóc w walce ze smogiem, dlaczego walka ze smogiem dotyczy nas wszystkich oraz jak radzimy sobie z tym problemem i co jeszcze możemy zrobić.

mm


Techniczna legenda z Kraju Basków

130 lat temu, 5 listopada 1887 r. inżynierowie Ferdynand Józef Arnodin i Alberto Palacio y Elissaque opatentowali we Francji, a wkrótce w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii i USA szczególny wynalazek. Był nim most, lecz most szczególny. Zmaterializowali go w realnej rzeczywistości sześć lat później. Most okazał się tak wyjątkowy, że w 2006 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Marek Bielski


Kariera szczęśliwego inżyniera

Największa warszawska uczelnia techniczna po raz kolejny przyjrzała się losom swoich absolwentów. Pod koniec ubiegłego roku ukazał się szósty „Monitoring karier zawodowych absolwentów Politechniki Warszawskiej”.

Irena Fober


Teoria niezawodności w inżynierii lądowej

O swojej karierze opowiada prof. Andrzewj Nowak - nowy doktor honoris causa PW:


Obchody 70-lecia

23 grudnia 1948 r., w gmachu Fizyki doświadczalnej w Warszawie, z inicjatywy Kazimierza Kuratowskiego, wybitnego topologa, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektora utworzonego miesiąc wcześniej Państwowego Instytutu Matematycznego (PIM), spotkało się kilku przyszłych pionierów elektronicznych maszyn liczących i zdecydowało o powołaniu w ramach PIM Grupy Aparatów Matematycznych (GAM), którego kierownikiem został dr Henryk Greniewski, matematyk i logik.

Ten dzień uznaje się za początek historii polskiej informatyki.


Rok informatyki

Wypowiedź Włodzimierza Marcińskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego: