W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Zasłużony wypoczynek

Lipiec i sierpień to tradycyjne miesiące urlopowe. Wybór miejsca letniego wypoczynku powoduje długie dyskusje w rodzinach, czasami przechodzące w kłótnie, a i tak miewa on charakter loteryjny. Przy stabilnej walucie wybór mamy między krajem a gorącą zagranicą. W ostatnich latach – po przykrych doświadczeniach z Grecją (w tym roku na Krecie było 45oC), zagrożoną zamachami i imigrantami Turcją i wojującymi krajami Afryki – modny stał się wypoczynek na nadbałtyckich polskich plażach. Niestety, słoneczną pogodę w tej części kraju trudno wcześniej przewidzieć, ale i tak miejsc noclegowych już w czerwcu brakowało, mimo niskich temperatur powietrza i zimnej wody w Bałtyku.

Niebo nad głową. O planetach pod letnim niebem

Kaprysy tegorocznej wiosny sprawiły, że wyjątkowo niecierpliwie oczekiwaliśmy lata. Wreszcie nadeszło. To oficjalne, astronomiczne, niezawodnie nastało rankiem 21 czerwca o godzinie 6.24, wraz z osiągnięciem przez Słońce punktu Raka, czyli punktu letniego przesilenia. Rzadko jednak u progu lata uświadamiamy sobie, że pojęcie przesilenia oznacza najwyższy stopień jakiegoś zjawiska, którego nasilenie od tego momentu zaczyna maleć.


Wątpię, więc jestem. Nasze dobra

Z satysfakcją obserwuję, jak powoli wraca do łask polityka przemysłowa tak obcesowo potraktowana swego czasu przez Tadeusza Syryjczyka, ministra przemysłu w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Przeszły do historii jego słowa, iż najlepsza polityka przemysłowa to brak polityki przemysłowej. Zdanie to mocno zbulwersowało ludzi mojego pokolenia, które wyrastało w przekonaniu, że przemysł jak cała zresztą gospodarka powinna być świadomym procesem.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2017": Grzegorz Mroczko. Piotr Świątek

Grzegorz Mroczko Absolwent Wyższej Szkoły Pożarnictwa w 2004 r. Jest przedstawicielem Polski w TC 72 Europejskiego Komitetu Technicznego (CEN), członkiem KT 264 i KZ 501 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN). Aautor licznych Aprobat Technicznych, publikacji w czasopismach branżowych i wytycznych CNBOP-PIB oraz wystąpień publicznych podczas konferencji naukowych i technicznych, szkoleń i warsztatów branżowych.


Parlament 500 milionów. Efektywność w nowej skali. Spójność za trzy lata

Efektywność w nowej skali Prostsze oznakowanie efektywności energetycznej sprzętów gospodarstwa domowego, od A do G, ułatwi konsumentom wybór energooszczędnych produktów i pozwoli obniżyć rachunki za prąd, a producentów zachęci do innowacji i inwestycji w nowe rozwiązania. Nowa skala efektywności energetycznej, za którą opowiedziało się 535 eurodeputowanych (46 głosów przeciw i 79 wstrzymujących się), zrywa z dość enigmatycznymi dla konsumentów oznaczeniami A+/A++/A+++.


Wino dla inżyniera (185). Gdzie i co kupować? (2)

W poprzednim felietonie starałem się Państwa przekonać, że skompletowanie zestawu niezłych win wymaga na ogół pojechania w kilka miejsc. O dwóch takich miejscach (Mielżyński, South Wine) zdążyłem też wspomnieć. Dziś kolej na kilka następnych adresów. Zacznę od trochę ukrytego sklepu sklepu firmy Vininova przy ul. Niecałej 7. Mają tam m.in. świetną ofertę win włoskich od winiarzy działających w grupie Farnese; są wśród nich wina apulijskie z Cantine San Marzano (Sessantanni Primitivo di Manduria, Vindoro Negroamaro, Anniversario 62 Riserva, Collezione Cinquanta czy tańsze Sud Primitivo Merlot), Aglianico z Vigneti del Vulture i świetne wina Tufarello ze szczepu Nero di Troia.


Giełda wynalazków i projektów. Wyższa szkoła syntez

W trakcie Forum Inżynierskiego w Poznaniu ciekawie zaprezentował się Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. Przedstawiono m.in. drogę Instytutu do reindustrializacji poprzez specjalizację w bardziej wyrafinowanych niż tradycyjne asortymentach (Instytut jest także producentem i eksporterem nowych materiałów i technologii chemicznych). Potwierdzenie znaczenia tego kursu przyniosły wyniki międzynarodowych wystaw wynalazczych, na których INS zdobył liczne medale i wyróżnienia.


Filozofia pojęć technicznych (108). Fotoogniwo

W myśleniu o energetyce, które bazuje tylko na takich pojęciach jak sprawność czy efektywność przetwarzania energii można wyróżnić dwa kierunki: optymistyczny i realistyczny. Optymistyczny głosi, że postęp techniki musi nas prowadzić do takiej intensyfikacji przetwarzania energii, która zapewni niezakłócony rozwój cywilizacji przy zrównoważonym wykorzystaniu zasobów.


Felieton. Sięgaj po nowe narzędzia

Na ponad 6,7 mln Polek pomiędzy 45. a 70. Rokiem życia, blisko 30% rzadko lub w ogóle nie korzysta z Internetu. 39% wykluczonych cyfrowo Polek deklaruje, że nie korzysta z internetu, chociaż ma do niego dostęp, a prawie tyle samo (38%) nie ma do niego dostępu. To wnioski z niedawno opublikowanego raportu „Polki wykluczone cyfrowo 2017”, przygotowanego przez Kantar Public. Pomimo wielu szczytnych i mogących pochwalić się znaczącymi efektami inicjatyw, których celem jest walka z wykluczeniem cyfrowym Polaków, problem braku kompetencji – szczególnie wśród starszego pokolenia – wciąż jest jedną z najpoważniejszych barier w budowaniu „cyfrowej” Polski.


Wydarzenia

Wileńskie porozumienie Orlenu Jedną z „pechowych” okoliczności funkcjonowania Orlen Lietuva jako właściciela rafinerii Możejki były nadspodziewanie wygórowane ceny, jakie Koleje Litewskie nakładały na transport surowców. Po długotrwałych pertraktacjach udało się podpisać w Wilnie porozumienie, kończące wieloletnie spory pomiędzy spółkami. Porozumienie podpisali prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, premier Litwy Saulius Skvernelis oraz litewski minister transportu Rokas Masiulis.


Co pan na to, inżynierze? Mocny jak dąb „Sylwester”

Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego obchodził w 2016 r. czterdziestolecie. Dopełnienie uroczystości rocznicowych nastąpiło 23 czerwca 2017 r. nadaniem imienia Sylwester dębowi szypułkowemu zasadzonemu rok wcześniej przez pracowników Instytutu. Ta miła uroczystość stała się okazją do wspomnień związanych z sylwetką Profesora nie tylko jako „wybitnej postaci ze świata nauki, polityki i wojska”, jak to ujął w swojej prelekcji dr Paweł Brudek, ale też jako postaci barwnej i fascynującej w życiu codziennym.


Początki piśmiennictwa technicznego (9)

W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce, przypominamy na podstawie publikacji w „Przeglądzie Technicznym” w 1889 roku, kolejne wybrane fragmenty z Architekta Polskiego autorstwa ks. Stanisława Solskiego, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac.

Bronisław Hynowski


Pisz na adres: Inż. Ignacy Sobieszczański-Syberia

Ignacy Sobieszczański (1872-1952), inżynier, absolwent Instytutu Inżynierii Komunikacji w Petersburgu. W latach 1905 –1920 ściśle związany z Syberią. Poszukiwacz złota, węgla, miedzi, żelaza, wolframu, azbestu…Bogacz węglowy. Wybitny działacz przemysłowo-handlowy. W czasie I wojny światowej współorganizator Polonii Syberyjskiej i jej narodowych, opiniotwórczych Zjazdów w Harbinie(Mandżuria). Finansowy opiekun polskich jednostek wojskowych na Syberii. Organizator powrotu Sybiraków do kraju. W Odrodzonej Polsce współorganizator struktur przemysłowo-handlowych w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie.

dr Zofia Lech, wieloletni nauczyciel historii w liceum im. S. Batorego w Warszawie, współpracownik UW


O Zastosowaniu Spektrometrii Gamma w Monitoringu Radiacyjnym Środowiska: Zależność wydajności rejestracji fotonów od orientacji sondy scyntylacyjnej z detektorem z bromku lantanu LaBr3(Ce) stosowanej in-situ (cz. III)

W pracy przeprowadzono dyskusję na temat wydajności detektora LaBr3(Ce) stosowanego do monitoringu promieniowania gamma in-situ. Bazując na charakterystyce numerycznej porównano wertykalne i horyzontalne położenia detektora w stosunku do powierzchni ziemi pod kątem wydajności rejestracji i stwierdzono, że oba położenia są jednakowo dobre. Do analizy ilościowej rożnych geometrii pomiarowych zastosowano podejście bazujące na nowo zdefiniowanej wielkości, jaką jest scałkowana, absolutna wydajność rejestracji detektora dla piku całkowitego pochłaniania energii.

Sławomir Jednoróg, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy


Geneza i działalność Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej PTIE (cz. I)

Polskie Towarzystwo Inżynierii Ekologicznej zostało zarejestrowane w 1990 r., jako kontynuacja Komitetu Naukowo-Technicznego Kształtowania i Ochrony Środowiska w Naczelnej Organizacji Technicznej. Z każdą dziedziną techniki i przemysłu związana jest antropopresja – oddziaływanie na środowisko naturalne. Dlatego wskazane jest, by w korzystaniu z zasobów przyrodniczych kierować się postulatami racjonalności, oszczędności i bezpieczeństwa. Pomaga w tym wiedza z wielu dziedzin nauki i  techniki. PTiE w swoim działaniu opiera się na tej wiedzy.

Prof. dr hab. inż. Jan Siuta jest pracownikiem Zakładu Ochrony Ziemi w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym. Był wieloletnim przewodniczącym Komitetu Kształtowania i Ochrony Środowiska NOT.


Smog maluchom nie służy

Dzieci rodzą się mniejsze, a potem częściej chorują na zapalenie oskrzeli, łapią infekcje, cierpią na choroby alergiczne. Mają świszczący oddech, zaś pojemność ich płuc jest wyraźnie mniejsza. Później pojawiają się zaburzenia zachowania, deficyty w rozwoju psychicznym i ruchowym. Ich iloraz inteligencji jest niższy – średnio o niemal 4 pkt od rówieśników, których matki podczas ciąży oddychały czystym powietrzem.

Irena Fober


Co pulmonolog wiedzieć powinien...

... a czego nie wie? Świadomość lekarzy na temat skutków zdrowotnych  zanieczyszczeń powietrza, to skąd czerpią wiedzę i w jakim stopniu wykorzystują ją w swojej praktyce klinicznej, od kilku lat usiłuje rozpoznać jeden z inicjatorów konferencji „DUM SPIRO SPERO” dr Tadeusz M. Zielonka. Wyniki przeprowadzanych przez niego anonimowych badań ankietowych są takie, że pacjenci... woleliby chyba o nich nie wiedzieć.

Irena Fober


Oni budowali Nigerię

Parę tygodni temu Polska została po raz 6. wybrana na dwuletnią kadencję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mało kto dziś zdaje sobie sprawę, że do naszego znaczącego sukcesu na arenie międzynarodowej przyczynili się polscy inżynierowie.

Janusz Kowalski


Nasze domy rosną w lesie

Podejmując w 2004 r. decyzję o budowie domu z drewna w mojej rodzinnej wiosce byłem strofowany przez sąsiadów, którzy taki właśnie wybór materiału zdecydowanie mi odradzali. Argumentów mieli wiele, w tym, że będzie on droższy i mniej trwały od murowanego, a ponadto wielu mieszkańców wsi nadal uważa, że dom murowany stanowi swoistą nobilitację jego właściciela.

Henryk Piekut

 


Młody Innowator jubileuszowo w MEN

Laureaci X Konkursu Młody Innowator spotkali się 6 czerwca na uroczystym wręczeniu nagród. Ogólnopolska rywalizacja uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, techników, liceów ogólnokształcących organizowana przez Federację SNT NOT oraz Towarzystwo Kultury Technicznej i SPWiR tym razem przebiegała pod patronatem Minister Edukacji Narodowej, która zaprosiła zwycięzców do pięknego gmachu Ministerstwa.


Światłem w raka

Dr Anna Mrozek-Wilczkiewicz, adiunkt w Zakładzie Ciała Stałego w Instytucie Fizyki, Uniwersytet Śląski.


Nawóz znaleziony w oczyszczalni

Dr inż. Beata Kończak, adiunkt w Zakładzie Ochrony Wód w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.


Fotony na tropach nowotworów

Prof. zw. dr hab. Halina Abramczyk, Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej.


Dylematy elektroenergetyczne

Przy wielkiej ilości publikacji, konferencji, sympozjów, debat i dyskusji poświęconych energetyce (i jej składowej, jaką jest elektroenergetyka) oraz różnorodności poruszanych tematów (bezpieczeństwo energetyczne, dyrektywy europejskie, budowa nowych mocy wytwórczych, rozbudowa i modernizacja sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, ochrona środowiska, sytuacja finansowa elektroenergetyki itd.) brakuje dyskusji i oceny funkcjonowania elektroenergetyki.

Jacek Szyke


Udomowiony roaming

„Będzie jak w domu” – obwieściła z dumą Komisja Europejska, gdy 15 czerwca 2017 r. weszła w życie zasada „roam like at home” (RLAH). Oznacza to, że za używanie telefonu komórkowego podczas podróży po krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zapłacimy tyle samo, ile zapłacilibyśmy nie ruszając się z kraju. Co tak naprawdę oznacza RLAH i kto za niego w końcu zapłaci?

Irena Fober


W Sejmie o Big Data

Ponad 250 osób uczestniczyło w dorocznej, XVIII Konferencji Okrągłego Stołu (KOS) „Polska w drodze do Społeczeństwa Informacyjnego”, będącej najważniejszym wydarzeniem obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDTiSI), która tradycyjnie odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP (22 maja). Tradycyjnie już organizatorem KOS-u był SEP.


Walczymy o METAMUZEUM

Z Marcinem Biernackim, Prezesem „JUMA – M.BIERNACKI I WSPÓLNICY” s.j. rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


„Budowa Roku 2016” w blasku fleszy

Już po raz 27 wybrano najlepsze dzieła budowlane roku. Przedstawiciele inwestorów, projektantów i wykonawców zebrali się w Warszawskim Domu Technika (WDT) by odebrać dyplomy i pamiątkowe statuetki. Kolejne edycje tego organizowanego przez PZiTB konkursu od początku III Rzeczypospolitej promują budownictwo wysokiej klasy.

jaz.


Historyczna dostawa

Rozpoczynając budowę terminalu LNG w Świnoujściu rozważano różne kierunki dostaw tego gazu. Ostatecznie wybrano na strategicznego dostawcę firmę z Kataru i podpisano z nią wieloletni kontrakt.

Henryk Piekut


Innowacyjna bryza

Idzie kolejny „Wiatr od morza”. Kojarzy się z utworem literackim, ale zapewne Stefan Żeromski, wizjoner szklanych domów, byłby niezmiernie zadowolony z takiej właśnie innowacyjnej, ożywczej gospodarczo bryzy.


Odrodzenie Pomorza przemysłowego

Gospodarka Morska jest dla 4 mln mieszkańców województw pomorskiego i zachodnio-pomorskiego najważniejszą częścią rozwijanego tu przemysłu.