W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Klimat nie tylko rocznicowy

Miniony rok obfitował w wiele bardzo ważnych wydarzeń. Przeżywaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety, rocznica ta, przypominająca datę niezwykle ważną w naszej historii, nie zniwelowała głębokich podziałów wśród nas, potomków tych, którzy oddawali życie i tracili zdrowie, aby odzyskać własne niepodległe państwo. Ojcowie odrodzonego państwa mają na stałe zapisane miejsce w historii. Dokonywali rzeczy wielkich, jednakże zdarzały się im także błędy. W obchodach, które rozpoczęliśmy w 2018 r., a które będą kontynuowane w tym roku, brakuje mi refleksji nad tym, co i dlaczego nam się udało, a w czym się myliliśmy? Byłby to drogowskaz na przyszłość.

Efekty-defekty

jeżeli układasz budżet na nowy rok, wyliczenia nie do końca mają sens – ostrzega portal spidersweb.pl. Korekta dotyczyć będzie cen za energię, które – jak wskazują analitycy – mogą mocno poszybować w górę i za prąd zapłacimy najwięcej. Z symulacji przeprowadzonych dla kilku placówek w województwie śląskim widać, że najwięcej ucierpi Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie za prąd w latach 2019-2020 trzeba będzie zapłacić o ponad 2,5 mln zł więcej.


Wątpię więc jestem. I ty możesz zostać Wałęsą

Obchodzona uroczyście 100 rocznica odzyskania niepodległości najrozmaitsze budziła skojarzenia, dzięki czemu bywało i pięknie, i straszno, i śmiesznie. Bardzo mi się np. podobało, że jakby spłacając dług dzieciom, których tamten czas przedwcześnie zmieniał w wojsko, wiele uczyniliśmy, by teraz z wojska zrobić dzieci. Nie wszystkim z tym było do zabawy. Mnie na przykład pamięć podsuwała taki makabryczny kawałek z czasów sławnego radzieckiego prokuratora o pięknym nazwisku Wyszynskij.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Kamil Chodnicki, Mariusz Kośkiewicz

Kamil Chodnicki Młody informatyk po Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży z gminy Kolno (Podlasie). Wybitny hodowca krów mlecznych. Ma na swoim koncie wiele sukcesów w kilku plebiscytach i konkursach. Zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Gazety Współczesnej „Młody Rolnik Roku 2016” i czwarte w konkursie dla wszystkich rolników regionu „Rolnik Roku”.


Parlament 500 milionów. Pociąg do Europy, Unia dobra dla Polaków

Pociąg do Europy Twój pociąg się spóźnił i to sporo? Dostaniesz zwrot za bilet. Parlament Europejski poparł pakiet praw pasażera kolei. Członkowie komisji transportu PE chcą, aby pasażer pociągu miał takie same prawa, jak osoby korzystające z transportu lotniczego: jeśli pociąg przyjechał do celu z godzinnym opóźnieniem, powinien otrzymać zwrot połowy kosztów biletu, jeśli spóźnił się 1,5 godz.


Wino dla inżyniera (212). Woda jak wino

Kiedy Tom Standage pisał swoją "Historię świata w 6 szklankach" (wydanie polskie 2007), rozpoczął opowieść od piwa; po nim skupił się na winie, następnie na wysokoprocentowych napojach destylowanych, a na końcu – Coca-Coli. Książka Standage'a jest opowieścią o historii ludzkiej cywilizacji w aspekcie napojów dominujących w poszczególnych okresach.


Giełda wynalazków i projektów. Łódzka sztuka stereowizji

Łódź jest stolicą polskiego filmu. Włącza się też do innowacji w technice filmowej, o czym już mniej wiadomo. Tu powstał nowy system automatyzacji rejestracji obrazu stereoskopowego 3D standardu 4K, konkurencyjny w skali światowej. System o nazwie ROS3D to dzieło konsorcjum naukowego, którego liderem jest prywatna spółka producencka, a w jego skład wchodzi m.in. Wydział Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.


Filozofia pojęć technicznych (132). Dok

Nauki przyrodnicze i techniczne pojawiły się wskutek tego, że przyroda stawia ludziom opór. Dopóki człowiek zmagał się z naturą bez pośrednictwa bardziej złożonych, wymyślonych obiektów, refleksja ta nie była zbyt intensywna, bo człowiek sam jest częścią przyrody. Dawał sobie z nią radę dzięki intuicji i zdolnościom, które już posiadał. Wystarczało je rozwijać.


Recenzja PT: W ogniu mięknie stal

Pożarów w Polsce rokrocznie jest coraz więcej, a blisko jedna piąta dotyczy budynków o tradycyjnej konstrukcji. Pożary obiektów o konstrukcji stalowej są – w liczbach bezwzględnych – stosunkowo nieliczne. Jednak, jak zaznaczają prof. dr hab. inż. Marian Gwóźdź i dr inż. Maciej Suchodoła, autorzy monografii „Bezpieczeństwo pożarowe budowlanych konstrukcji metalowych”*  – jeśli do takich wydarzeń dochodzi, są to często pożary duże i bardzo duże, często o dotkliwych skutkach społecznych i gospodarczych.


Niebo nad Głową. Od zimy do zimy

Zazwyczaj zanim nadejdzie kalendarzowa i astronomiczna zima, liczne jej pogodowe zapowiedzi odczuwamy już w drugiej połowie jesieni. Takie „przedzimie” w ostatnich latach przebiega u nas na ogół dość łagodnie. Warto zauważyć, że astronomiczny początek zimy (podobnie jak lata) związany jest z pojęciem przesilenia, co należałoby rozumieć jako maksimum, a nie początek danej pory roku.


Co pan na to, inżynierze? Gratulacje!

Naczelna Organizacja Techniczna kontynuując działalność przedwojennych organizacji zrzeszających inżynierów i techników, od początku dużą wagę przykładała do edukacji i popularyzacji twórców techniki i ich dzieł. Już w 1948 r. Zarząd Główny NOT przyjął memoriał „W sprawie znaczenia, stanu i rozwoju piśmiennictwa technicznego w Polsce".


Wydarzenia 2018

Inżynierowie w 100-leciu W 2018 r. rozpoczęły się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Historia II RP najlepiej pokazuje, iż w dzieło nowoczesnego państwa ogromny wkład mieli polscy inżynierowie. Odnosi się to do tych, którzy na rzecz materialnych podstaw państwa polskiego pracowali zarówno na ziemiach polskich, podzielonych między zaborcami, jak i tych, którym przyszło żyć i działać na obczyźnie.


Wielkie inwestycje II RP (1). Polityka przemysłowa rządu polskiego

Nowy cykl artykułów z dawnych roczników Przeglądu Technicznego rozpoczynamy od dyskusji w Stowarzyszeniu Techników na temat polityki przemysłowej rządu.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


Roboty niosą śmierć

Jak pokazuje historia, epokowe wynalazki, takie jak dynamit czy proch bezdymny, miały służyć do pokojowych celów, a są wykorzystywane do prowadzenia wojen i zabijania ludzi. Dlatego naukowcy z całego świata niepokoją się o współpracę Koreańskiego Instytutu Zaawansowanych Nauk i Technologii (KAIST) z jego partnerem, producentem broni, Hanwha Systems, firmą pracującą nad autonomicznym uzbrojeniem.

Maciej Kamyk


Pierś politechniczna

Termograficzny tester, który przyłożony do piersi, pozwala wykryć niepokojące zmiany już na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju, zwiększa skuteczność samodzielnych badań kontrolnych piersi. Niezawodność   urządzenia sprawdzana jest na modelu sztucznej piersi, skonstruowanym na Politechnice Warszawskiej.

Irena Fober


Przegląd aplikacji mobilnych wspierających zdrowy styl życia

Celem pracy był przegląd aplikacji mobilnych wspierających zdrowy styl życia oraz ich ocena pod względem merytorycznym i użytkowym. Na podstawie przeglądu przeprowadzonego od czerwca do sierpnia 2018 r. zidentyfikowano 56 aplikacji w języku polskim, wśród których wyróżniono aplikacje dotyczące zdrowego żywienia i kontroli masy ciała (n=35), dietoterapii w wybranych schorzeniach (n=8), żywienia kobiet w ciąży, karmiących oraz niemowląt (n=5), przypominające o odpowiednim nawodnieniu organizmu (n=8). Aplikacje w ramach tej samej kategorii różniły się funkcjami, ocenami użytkowników oraz dostępnością (darmowe/płatne). Oferta aplikacji wspierających zdrowy styl życia w języku polskim jest szeroka, dedykowana zarówno osobom zdrowym, głównie jako wsparcie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, jak i osobom chorym. Główną wadą większości aplikacji wydaje się być brak autoryzacji przez instytucje naukowe, jedynie 6 aplikacji zostało stworzonych we współpracy z takimi instytucjami lub innymi fachowymi ośrodkami stanowiącymi autorytet w danej dziedzinie. Istnieje potrzeba merytorycznej kontroli dostępnych aplikacji mobilnych oraz przeprowadzenia badań w zakresie możliwości i skuteczności ich wykorzystania w praktyce dietetyka.

mgr inż. Maria Szmidt, mgr Dominika Granda, mgr Dominika Skolmowska, dr inż. Ewa Sicińska, dr hab. Joanna Kałuża, prof. SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Żywienia Człowieka


Uczą, ale czy ...nauczą?

Dwanaście polskich szkół wyższych znalazło się w 2018 r. na liście prestiżowego rankingu szanghajskiego. Jakość kształcenia znajduje odzwierciedlenie w pozycji, na której uplasowały się polskie uczelnie. Niestety w rankingu jesteśmy daleko, a poziom nauczania nie w pełni zadowala przyszłych pracodawców.

Marek Bielski


Gala Pereł Polskiej Gospodarki

Znamy już Perły Polskiej Gospodarki! Na tradycyjnej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie redakcja magazynu Polish Market ogłosiła wyniki XVI rankingu.

boj.


Purpurowa Enigma

Złamanie przez polskich kryptologów szyfrów Armii Czerwonej pomogło w 1920 r. wygrać potyczki wojny polsko-bolszewickiej, natomiast złamanie szyfrów niemieckiej Enigmy, co nastąpiło już w 1932 r., skróciło, zdaniem historyków, II wojnę światową o 2-3 lata.

boj.


Co dalej z informatyką?

W minionym roku praktycznie w każdym numerze Przeglądu Technicznego publikowaliśmy materiały dotyczące historii polskiej informatyki. Było to związane z 70-leciem jej powstania. W 1948 r. w Państwowym Instytucie Matematycznym utworzono Grupę Aparatów Matematycznych, która rozpoczęła w Polsce budowę pierwszego komputera.

Marek Hołyński