W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Surowcowy dramat

Tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich będą niebawem gościć kilka grup wystawców związanych z przetwórstwem i zagospodarowaniem produktów żywnościowych. Z punktu widzenia czytelników „Przeglądu Technicznego” najważniejszymi będą MTP POLAGRA TECH oraz POLAGRA FOOD. Tak się złożyło, że w ostatnich tygodniach nie tylko pomieszkiwałem na wsi i wczuwałem się w nastroje producentów rolnych, ale byłem także w kilku zakładach produkcyjnych – zarówno wytwarzających maszyny jak i przetwarzających produkty rolne – i po tych wizytach, a zwłaszcza po przejechaniu autem dużej części centralnej i wschodniej Polski mam mieszane uczucia.

Wątpię, więc jestem. Industrializacja plus

Era informacji w pełni, wiadomości sypią się niczym manna, człowiek wstaje i wie, bo dba o to niezawodne radio i TV. Wie w istocie wszystko łącznie z tym, że Anka już się wypróżnia bez problemu i brzuch ma płaski jak marzenie. Jeszcze nigdy w historii ludzkości człowiek nie był tak zaopatrzony we wszelaką wiedzę. Mimo to coraz częściej uświadamia sobie, że choć do wiedzy ma dostęp nieograniczony i w istocie wiedzieć może wszystko, to zrozumieć jest w stanie coraz mniej.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2017": Dariusz Litwin. Michał Gąsiorek

Dariusz Litwin Pracownik Instytutu Optyki Stosowanej imienia prof. Maksymiliana Pluty-INOS od ponad 30 lat. Od 2014 jest zatrudniony w Zakładzie Optyki Fizycznej na stanowisku profesora instytutu. Stopień magistra inżyniera otrzymał na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej (obecnie Mechatroniki), Politechniki Warszawskiej w 1984, a doktora w 1994 na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.


Parlament 500 milionów. Macierzyństwo a jesień życia. Podatek do wiadomości

Macierzyństwo a jesień życia Jesteś kobietą? Twoja pensja jest średnio o 16% niższa od tego, co zarabia kolega pracujący na takim samym stanowisku. Jeszcze gorzej będzie, gdy przejdziesz na emeryturę – różnice w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn wynoszą w Unii Europejskiej już prawie 40%. A jeżeli rodziłaś i wychowywałaś dzieci, twoja emerytura będzie jeszcze mniejsza.


Wino dla inżyniera (188). Wino i urlop

W poprzednim felietonie pozwoliłem sobie skreślić słów kilka o winie w aspekcie urlopów krajowych i wyjazdów na urlopy zagraniczne, ale nie zmieściły mi się szczegóły dotyczące kontaktu z winem podczas samego pobytu za granicą. Pora uzupełnić tę lukę. Uwielbiam wyjeżdzać na urlop bez zapewnionego wyżywienia, co daje mi możliwość poszukiwania ciekawych produktów spożywczych i win na lokalnym rynku.


Giełda wynalazków i projektów. Mechanika osobliwa i rynkowa

Wojskowa Akademia Techniczna kojarzona jest przede wszystkim z optoelektroniką, cybernetyką i bezpieczeństwem cyfrowym, a także innowacjami dla przyszłego pola walki, ponieważ rozwiązania z tych dziedzin symbolizują nowoczesność i mają uniwersalne zastosowania. Ale pod względem wartości komercyjnej innowacji wcale nie gorzej prezentują się jednostki WAT, które z nazwy reprezentują technikę tradycyjną.


Filozofia pojęć technicznych (112). Schody

Po śmierci Józefa Piłsudskiego popularna była pocztówka z Marszałkiem wkraczającym po schodach do nieba. U szczytu przybysza witali Kościuszko z ks. Józefem Poniatowskim. Wątpliwe, czy dla tych trzech panów owe schody były tak krótkie i łatwe jak na pocztówce, ale nie nam o tym sądzić. Niewątpliwe jest natomiast, że schody zawsze miały pewną „wartość metafizyczną”, a ich symbolika jest dość oczywista.


Felieton. Czekamy na więcej

W czerwcu minął rok od publicznego ogłoszenia przez wicepremiera Morawieckiego pakietu 100 ułatwień dla przedsiębiorców. Realizacja planów i spełnianie obietnic to rzadka cnota w naszym życiu politycznym, dlatego warto podkreślić, że po roku od zapowiedzi, duża część z pakietu została wdrożona. Już od stycznia tego roku zaczęły obowiązywać przepisy, które pozwalają większej grupie firm na stosowanie uproszczonej księgowości.


Co pan na to, inżynierze? Górnicze targi

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE 2017”, organizowane co 2 lata zakończono 1 września. Gościem była premier Beata Szydło oraz szefowie resortów gospodarczych, demonstrujący optymizm co do przyszłości branży. Górnictwo zaczyna przynosić zyski, ponad 1,5 mld zł już za pierwsze półrocze – powiedziała Premier.


Wydarzenia

Azoty budują B+R W Tarnowie rozpoczęła się budowa nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A. Inwestycja pozwoli Grupie Azoty zwiększyć udział prac własnych w działalności badawczej. W trakcie uroczystej inauguracji budowy wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że otwarcie Centrum. jest wielką szansą zarówno dla Małopolski, jak i dla całej polskiej gospodarki, jest to również szansa dla rozwoju polskiej nauki i zacieśnienia więzi pomiędzy przemysłem, nauką i szkolnictwem wyższym.


Początki piśmiennictwa technicznego (12)

W kolejnym odcinku cyklu artykułów historycznych, poświęconych niemal nieznanym lub bardzo mało znanym początkom piśmiennictwa technicznego w Polsce przypominamy, na podstawie publikacji w „Przeglądzie Technicznym” w 1889 roku, kolejne wybrane fragmenty z Architekta Polskiego autorstwa ks. Stanisława Solskiego, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


Pomysł całkiem odlotowy…

Całkiem poważnie pracujemy dla postępu od ponad czterdziestu lat. Tak dojrzała jest Olimpiada Wiedzy Technicznej. A imię jej XLIV. Nigdy nie wypisujemy na sztandarach, że rozwijamy, wspieramy, inicjujemy innowacyjność. Nie wpisujemy tego także do Regulaminu Zawodów OWT.

Andrzej Bieniak


90-lecie J. Szpotańskiego

Kiedy Jacek Szpotański pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich w latach 1981-84 i 1990–94, dbał zawsze o to, aby organizacja, której przewodził zasłużyła na miano stowarzyszenia prawdziwych Przyjaciół. I dlatego - między innymi - zaproponował, aby wszyscy członkowie tej największej, zrzeszonej w ramach FSNT NOT organizacji inżynierskiej, mówili do siebie po imieniu. I ten właśnie fakt został przypomniany i szczególnie mocno podkreślony przez prezesa SEP Piotra Szymczaka kiedy witał Jacka Szpotańskiego podczas obchodów Jubileuszu 90-lecia Jego urodzin. Zorganizowane przez SEP uroczystości odbyły się w Warszawskim Domu Technika NOT 17 sierpnia 2017 r.

Marek Bielski


Refleksje z IFY

- Żadne inne targi nie gromadzą tylu sprzedawców, kupujących, odwiedzających i przedstawicieli mediów. Nigdzie na świecie nie pokazano w jednym miejscu tak wielu nowych produktów odpowiadających potrzebom cyfrowego życia, jak na IFA, która obecnie jest najważniejszymi targami branży elektroniki konsumenckiej – reklamuje imprezę jej dyrektor wykonawczy, Jens Heithecker.

Jerzy Bojanowicz


Odeprzeć wirtualny cios

Nieznane, złośliwe oprogramowanie atakuje co 4 s, a co 32 min. dane wrażliwe wysyłane są poza serwery przedsiębiorstwa. Straty firm związane z utratą danych wzrosły w ostatnich 3 latach o 400% wynika z „2016 Security Report”, opracowanego przez firmę Check Point Software Technologies Ltd.

Jerzy Bojanowicz


Przeżyć w Kosmosie

W Berlinie po raz 21 odbyło się Kolokwium, zorganizowane przez Fundację „Daimler-Benz“. Tematem wiodącym było „Przeżyć w Kosmosie – przekraczać nowe granice“. Realizując program „Journey to Mars” NASA chce wysłać człowieka na sąsiadującą z Ziemią planetę.

Erwin Halentz


Linie komórkowe i ich zastosowanie w toksykologii

Artykuł przybliża zagadnienie linii komórkowych – jednej z obecnie najpopularniejszych metod badań toksykologicznych in vitro. Omówione zostały najważniejsze cechy powszechnie wykorzystywanych linii komórkowych oraz przykłady ich zastosowania. Artykuł przedstawia również zalety i wady stosowania linii komórkowych w badaniach toksykologicznych.

mgr inż. Agnieszka Stradecka, absolwentka ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz zdrowia publicznego na uniwersytecie w Cranfield. Aktualnie przygotowuje się do podjęcia studiów doktoranckich.


Zdarzenia operacyjne w ciągłym doskonaleniu procesu biznesowego - wyzwania i bariery, teoria i praktyka (cz. III)

Zdarzenia operacyjne w ciągłym doskonaleniu procesu biznesowego - wyzwania i bariery, teoria i praktyka (cz. III)

W artykule prezentowana jest filozofia ciągłego doskonalenia procesów biznesowych wykorzystująca informacje z badania zdarzeń i problemów operacyjnych obserwowanych w toku eksploatacji. W podejściu tym zwraca się uwagę na rolę zdarzeń, które nie powodują strat, ale mają istotną wartość poznawczą z punktu widzenia potencjalnych wypadków (zdarzeń niedoszłych). Omówiono najważniejsze wyzwania i bariery, organizacyjne i metodologiczne związane z opracowaniem i wdrożeniem programów ciągłego doskonalenia wykorzystujących to podejście, a także światowe doświadczenia z ich praktycznego wykorzystania w działalności biznesowej. Na wybranych przykładach analizy przyczyn poważnych wypadków sformułowano szereg uwag i opinii na temat stosowanej w kraju praktyki analiz przyczyn źródłowych – ważnego elementu tego podejścia, a także sugestie zmierzające do poprawienia sytuacji.

dr inż. Maciej Kulig, wieloletni pracownik Instytutu Energii Atomowej w Świerku, ekspert MAEA, konsultant współpracujący w firmie Enconet Consulting GmbH w zakresie specjalności energetyki jądrowa, bezpieczeństwa jądrowego i zarządzania ryzykiem.


Historia rozwoju przyrządów półprzewodnikowych w Polsce stosowanych w praktyce (cz. II)

W artykule przedstawiono historię kolejnych opracowań i wprowadzenia do zastosowań praktycznych pierwszych polskich przyrządów półprzewodnikowych w latach 1964-2000. Są to germanowe i krzemowe diody prostownicze, fotodiody, diody Zenera i przyrządy mikrofalowe dla uzbrojenia radioelektronicznego, głównie dla radiolokacji (waraktory, diody ładunkowe, diody i generatory Gunna, diody PIN, tranzystory).

prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka, redaktor naczelny miesięcznika naukowo-technicznego ELEKTRONIKA – konstrukcje, technologie, zastosowania.


Rzepakowe danie

Rzepak to niezmiernie wdzięczna roślina – przyznają zajmujący się nią naukowcy. Pięknie wygląda w czasie kwitnienia, daje znakomity olej, a teraz okazuje się, że jest również źródłem cennego białka.

if


Paka made in Poland

Towar pakowany w gazetę? Już nawet najstarsze pokolenie Polaków zdążyło o tym zapomnieć. Opakowanie wyrosło na samoistną dziedzinę gospodarki o własnych wyrafinowanych technologiach i estetyce.

Marek Bielski


Nasiona w doskonałej kondycji

Joanna Szulc, asystent w Zakładzie Technologii i Inżynierii Przemysłu Spożywczego, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy

if


Pani, która ognia się nie boi

Dr inż. Małgorzata Skalska, specjalistka ds. materiałów ogniotrwałych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Materiałów Ceramicznych w Zakładach Magnezytowych „Ropczyce” S.A.

if


Chemia do chemii

Dr inż. Agata Jakóbik-Kolon, adiunkt w Katedrze Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.


Wiatrakowy impas

W ostatnich latach energetyka wiatrowa rozwijała się bardzo dynamicznie. Jednak dziś zgromadziły się nad nią ustawowe czarne chmury.

Marek Bielski


Przez Mierzeję na kołach?

Kopać, czy nie kopać? Przekop przez Mierzeję Wiślaną został postanowiony Uchwałą rządu w maju 2016 r. Dokonano daleko posuniętych studiów środowiskowych i ekonomicznych. Wątpliwości jednak są i pozostaną zapewne na zawsze. Oponenci występują z rozwiązaniami alternatywnymi. Niektóre są warte rozważenia, dopóki na przekopie nie wbito pierwszej łopaty.

Zygmunt Jazukiewicz


Płynie Wisła, płynie…

Płynie, lecz nie spławia i nie bogaci. Jej ujście k. Mikoszewa jest puste i ciche. Jest piękna, lecz smutna. Jest dziś czysta. Porty wiślane dawno zamarły w oczekiwaniu, inwestycje w zawieszeniu. Czy znów zatętnią życiem?

Jerzy Bojanowicz